روایتی از آثار و تألیفات استاد احمد صافی در گفت‌وگو و از زبان خودشان

نویسنده

محقق و پژوهشگر حوزه تاریخ تعلیم و تربیت

چکیده

برای تهیه و تدوین تاریخ شفاهی شورای‌عالی آموزش‌وپرورش تصمیم گرفته شد که با بزرگان و پیشکسوتان آموزش‌وپرورش به‌خصوص دست‌اندکاران شورای‌عالی آموزش‌وپرورش گفت‌وگوهایی داشته باشیم و استاد احمد صافی با تجربه بیش از ۶۰ سال خدمت در این نهاد، در رأس این برنامه قرار گرفت. با هماهنگی‌های به‌عمل آمده در واحد اسناد و تاریخ شفاهی شورای‌عالی آموزش وپرورش، سازوکارهای برنامه مصاحبه تاریخ شفاهی بررسی، تعریف و تصویب شد. سپس مصاحبه با استاد صافی در دستور کار قرار گرفت. استاد صافی نه تنها به عنوان احیاءکننده شورا در نخستین سال بعد از انقلاب ایفای نقش کرد، بلکه به عنوان مشاور دبیران کل شورا در بیش از یک دهه اخیر، توانست در تعامل با دو مؤلفه دیگر سازمانی، یعنی نهاد شورا و محصول آن، یعنی مصوبات شورا، ناگفته‌هایی را بیان کند. ارتقاء و اعتلای رئیس دبیرخانه شورا به مقام دبیرکلی هم سطح‌ معاون وزیر و تدوین و تصویب اولین آیین‌نامه شورا دو اقدام تعیین‌کننده و ماندگار استاد صافی بود که توانست جایگاه شورای‌عالی آموزش وپرورش در ساختار حقوقی نظام آموزشی و نقش تاریخی آن طی یک سده اخیر را تثبیت کند.
لازم به ذکر است که برنامه مصاحبه تاریخ شفاهی شورا با استاد صافی از مدت‌ها پیش دغدغه خاطر همکاران دبیرخانه در شورا و به ویژه واحد اسناد این دبیرخانه بود. اما این مهم به انجام نرسید، تا زمانی که با تشکیل بخش تاریخ شفاهی در ذیل واحد اسناد و تغییر عنوان آن به «واحد اسناد و تاریخ شفاهی» در دبیرخانه، به‌طور رسمی مصاحبه با دست‌اندرکاران شورا از جمله دبیران کل در دستور کار واحد مذکور قرار گرفت. استاد متواضعانه درخواست مصاحبه تاریخ شفاهی را قبول کردند و طی هفت جلسه از 18 تیر الی 5 شهریور 1401 در کتابخانه واحد اسناد و تاریخ شفاهی شورا و یک جلسه در کتابخانه منزل شخصی ایشان حضور به هم رسانده و به پرسش‌های مصاحبه‌کنندگان (رحیم روح‌بخش و هوشنگ غلامی) جواب دادند. مجموعه مصاحبه‌ها حدود دوازده ساعت شد که بعد از پیاده شدن، در دستور کار تدوین قرار گرفت.
استاد در بخشی از این مصاحبه، درباره آثار و دو تألیفاتش سخن گفت که با عنایت به پرونده ویژه استاد در این شماره نشریه، آن بخش از متن مصاحبه عیناً به خوانندگان محترم تقدیم می‌شود: